GENÇ BİR DOKTORUN ANILARI -MİHAİL BULGAKOV

Eserde 9 tane kurgusal olarak tıp fakültesinden dereceyle yeni mezun olmuş bir doktorun taşrada batıl inançlara sahip hastalarla(insanlar) mücadelesi anlatılıyor. Kitaptaki tıp terimleri yazarın tıp fakültesi mezunu olmasıyla alakalıdır.

Tıp terimleri dışında geri kalan dil sade ve akıcı. Şahsen cahiliyet ile mücadele ile ilgili olan konusu ilgimi çekti. Gerçekçi bir anlatımı var.

Kitabı okurken anlatılan bu hikayenin gerçekten yaşanmışlık hissi vermesin de Bulgakov’un eski bir doktor olması son derece etkili bir faktör.

Tıp okumuş veya okumakta olanlara şiddetle tavsiye ettiğim , bir doktorun en zor anlarını anlatan, olayları kendi içinde çözmeye çalışırken bir o kadar yalnızlaşan ve ayriyeten bu yalnızlık içinde ayrı mücadele eden , genç ve bir o kadar da tecrübesiz doktorun başına gelebilecek her şey bu kitapta mevcut.

Zorlukların üzerine gittiğimizde başaramayacağımız hiçbir şey yok , bize imkansız gelen şeylerin imkansız olmadığı sadece daha zor olduğunu hiç pes etmeden sürekli ve devamlı olarak o zorlukların üzerine gittikçe anlarız.


Ve o zorlukları aştığımız zaman başarı , aşamadığımız zaman tecrübe elde ederiz. Önemli olan zorlukları aşmak veya aşmamak değil önemli olan o ilk adımı her daim atabilmektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s